Základy yogovej anatómie
Premýšľate občas, či viete toho o ľudskom tele dostatok? Dávajú vám žiaci otázky, na ktoré neviete odpovedať? Chcete mať väčšiu istotu, že na svojich hodinách vediete ľudí bezpečne a že im zbytočne neubližujete? A ako narábať s ľuďmi, ktorí už majú nejaký zdravotný problém?
Základy yogovej anatómie vám odpovedia na najbežnejšie otázky, ktoré sa vám vynárajú pri cvičení alebo učení yogy, prepojené s praktickými cvičeniami a filozofiou.
- Víkendový workshop 28-29.4. (sobota 9:45 - 19:00 nedeľa 9:00 - 16:30)
- stretneme sa v HYC Ružinov
- Cena: 99 €
- vhodné pre akýkoľvek štýl yogy
Tento workshop NIE JE len o medicínskych anatomických vedomostiach - prepája filozofiu a prax yogy s tými najnutnejšími znalosťami o ľudskom tele. Všetky informácie budú zrozumiteľné a najmä praktické. Ku každej téme dostanete užtočné obrazové a textové materiály pre ďalšie použitie.
Workshop vedie:
Lele Jíleková začala jogu aktívne cvičiť v roku 2005 - najskôr sama podľa knihy, potom na hodinách Jogy v dennom živote. Hlavnou motiváciou boli spočiatku fyzicky zdravotné účinky cvičenia, potom sa pridali hlbšie rozmery. Neskôr sa rozhodla študovať jogu v tradícii Sivananda, kde získala svoj prvý učiteľský certifikát. Od roku 2010 učí individuálne aj skupinovo. Keď sa začala venovať učeniu naplno, hľadala širšie možnosti intenzívnejšieho vzdelávania a absolvovala dlhodobý výcvik v Anatómii jogy pod vedením Leslieho Kaminoffa. Zaujíma ju joga ako ozdravný prostriedok na fyzickej, psychickej, emocionálnej aj duchovnej úrovni. Absolvovala učiteľský tréning Prison Yoga Project s Jamesom Foxom a dúfa, že sa jej podarí jogu priniesť marginalizovaným skupinám.
Kapitoly:
- Poznanie tela z pohľadu jogy. Základné princípy, sthira a sukha.
- Dych a ako vlastne funguje. Čo je “správny dych”. Prána a apana. Ako využiť na hodinách rôzne techniky pránajámy. Ujjayi - ako funguje, ako ho žiakom priblížiť. Ako uvoľniť dychové bloky.
- Chrbtica a chrbát. Čo potrebujete o nich vedieť ako učiteľ jogy. Ako môže joga pomôcť s bolesťami chrbta a ako toto liečenie facilitovať u žiakov. Čo so žiakmi s problémami (skolióza, problém s platničkami, operovaný chrbát, atď.).
- Flexibilita, mobilita, rovnováha: čo o nich potrebujeme vedieť a ako s nimi pracovať na hodinách. Ako pracovať so skupinou s veľmi rozdielnymi úrovňami pohyblivosti a sily.
- Nohy. Ako fungujú a ako môžu fungovať lepšie. Prečo potrebujeme silnejšie chodidlá. Vinyasa na posilnenie nôh a chodidiel, ktorá zlepší zdravie celého tela. Kolená. Bedrové kĺby.
- Najčastejšie zranenia a ako sa im môžeme v joge vyhnúť.
- Ako “stavať” ásany - praktické prispôsobenie jogových polôh pre začiatočníkov, pre ľudí s pohybovým obmedzením, pre zranených alebo starších žiakov. Základné princípy v pozadí všetkých ásan. Ako stavať jogové hodiny pre rôzne potreby rôznych žiakov.