Udržateľne s HYCom

Zodpovedne a s ohľaduplnosťou k sebe a k životnému prostrediu

Uvedomujeme si čoraz vážnejší globálny problém znečistenia Zeme. A zároveň veríme v silu jednotlivca, v pozitívny prístup a možný progres. Snažíme sa postupne meniť, vzdelávať, zavádzať ekologickejšie alternatívy oproti pôvodným, testovať a učiť sa fungovať iným a lepším spôsobom ako doteraz. Aby sme postupne minimalizovali našu ekologickú stopu. Byť EKO nie je trend, je to nevyhnutná a správna cesta, zodpovedný životný postoj.  

Skúste to prosím spolu s nami a inšpirujme sa navzájom :)

Zas a znova – separujeme a recyklujeme

Triedime. Stále. Zväčša komunál, papier, sklo, plasty, kov, pri „prerábkach” sa nájde aj elektroodpad i drobný stavebný odpad. A keďže nie všetko treba vyhodiť tak recyklujeme! Zas a znova a stále dookola používame v HYC vrecia a papierové škatule na prevoz vecí medzi centrami, od uterákov a yogamatiek po ovsené tyčinky.

Papier má u nás dve strany – milujeme „šmíráky”, plastové nádoby sa tešia čapovanej drogérii a vodu máme pre vás v ponuke v zálohovaných resp. v prázdnych sklenených fľašiach. Dobré slovenské jabĺčka, čo vám tak chutia, nám vozia spolu s citrónmi, každý týždeň v debničkách. Tak si ich vymieňame, prázdne za plné, bez zbytočných plastov.

Eko alternatívy – čapujeme, perieme a kompostujeme

Lufa predstavuje kráľovnú kuchynských eko alternatív. Dokonale nahradí jednorázovú plastovú hubku na riad. Je prírodná, kompostovateľná, rýchlo vyschne, ľahko sa preplachuje vďaka svojej pevnej pórovitej štruktúre. Zázračná vysušená zelenina (podobná našej cukete). Z jednej lufy si dokážeme nastrihať 8-10 hubiek na riad a netvoriť tým žiaden nerozložiteľný odpad.

Kuchynské handričky (75% bambusové vlákno, 25% biobavlna)a bezodpadové utierky (80% celulóza, 20% bavlna) používame dennodenne. Sú prateľné, funkčné a ekologické.

Čistota - pol života. Aby nám aj vám bolo príjemne a zároveň udržateľne, čapujeme! Opätovne plníme plastové nádoby mydlom, prípravkom na riad, pracím prostriedkom a univerzálnym čističom. A funguje to.

Šetríme energie

Vybíjame a dobíjame nabíjacie batérie. Svetlo tlmíme, meníme a nahrádzame úspornejšími variantmi, príjemnejšími pre oko aj životné prostredie. Častejšie jazdíme MHD, na bicykli či pešo, takže zdravý limit min. 10 000 krokov denne máme dodržaný :D

 

S heslom „inšpirujme sa najvzájom” sme si pre vás pripravili zopár tipov od našich lektorov.

Mirka nakupuje do svojich obalov, aby neprodukovala žiaden ďalší zbytočný odpad. Odvážiš svoj obal, naplníš čím chceš a potrebuješ, opäť zvážiš a zaplatíš. Jednoduché. Sortiment je v bezobalových obchodoch ozaj široký - od suchých potravín, korenín, po oleje, mydlá, pracie prostriedky, šampóny až po ústne vody. Šetríš prírodu, aj svoju peňaženku. 

Zuzana pristupuje zodpovedne k životnému prostrediu aj v spojitosti so starostlivosťou o štvornohých chlpáčov. Na prechádzky chodí už len s rozložiteľnými sáčkami. Každý krok, každá činnosť sa dá sa robiť uvedomelejšie, ekologickejšie, udržateľnejšie. Hľadaj alternatívu.

Zuzu nahradila bežné jednorázové bavlnené odličovacie tampóny, háčkovanými, prateľnými v práčke. Stačí zopár kusov, ktoré dokážeš používať znova a znova.

Kika nehľadá pri nákupoch ovocia, zeleniny i pečiva stojan s igelitovými sáčkami. Nosí vždy so sebou svoje látkové, ktoré opätovne používa. Dee zas inklinuje k udržateľnejšiemu prístupu v oblasti módy. Nakupuje a rada nosí oblečenie s dušou a príbehom - kedysi nosené kúsky oblečenia sa prerobia, prešijú, navzájom rôzne skombinujú a na svete je originál vytvorený doma, šikovnými rukami mladých kreatívcov.

Terez preferuje doma vyrábanú zubnú pastu, šampóny z byliniek, mydlá a čo nezoženie „handmade”, kúpi v ekologickejšej variante. Napríklad bambusové vatové tyčinky, biologicky rozložiteľné, vyrábané z bambusu a bavlny.

A čo vy? Darí sa vám zavádzať ekologickejšie alternatívy doma, v práci, v škole? Správať sa uvedomelejšie a udržateľnejšie?

Daj nám vedieť, inšpiruj nás a zároveň si zasúťaž do 1.12 na našich sociálnych sieťach.

Sme v tom spolu :)

 

 

Carousel udrzatelneshycom web