108 pozdravov Slnku

Ide o tú najbežnejšiu a dnes tiež najznámejšiu zostavu jogových pozícií, dynamické cvičenie, ktoré pozostáva z niekoľkých plynule prechádzajúcich ásan. Rovnako ako Slnko aj táto zostava má byť zdrojom novej energie. Upokojuje roztržitú myseľ, posilňuje pohybový aparát a pružnosť. Priaznivo pôsobí na vnútorné orgány a žľazy s vnútornou sekréciou.

 • stretneme sa v HYC Petržalka
 • nedeľa 19.3. v čase 17:30-19:00
 • cena: 15 €
 • teší sa na vás Linda 

!PRIHLASENIE!

Prvý jarný deň, známy aj pod názvom jarná rovnodennosť, predstavuje obdobie znovuzrodenia a nových začiatkov, preto je ideálnym časom na detoxikáciu tela. Osláv tento deň a privítaj jar s nami. Prevedieme ťa Pozdravom Slnku a to hneď 108 krát :) Je to veľká výzva, ale nikdy nevieš čo dokážeš, kým to neskúsiš! Je to zároveň príležitosť detoxikovať, prečistiť telo aj myseľ, prepojiť sa sám so sebou a vykročiť s novou energiou do nového cyklu života. Bude to náš spoločný rituál k začiatku jari, ktorým sa zbavíme starých nánosov a vedome si pritiahneme do života to, čo chceme.

V prírode prebieha všetko v cykloch. Kolobeh života je nekonečný. Neustále sa opakujú ročné obdobia, Mesiac pribúda a ubúda. Každý deň vychádza Slnko, ktoré je zdrojom energie pre všetok život na planéte Zem a právom je tak uctievané v mnohých náboženstvách a filozofiách. Z indickej ajurvédy, náuky o umení života, pochádza tiež Pozdrav Slnku.

Pozdrav Slnku podporuje detoxikačné procesy v tele tým viac, ak je zostava opakovaná viackrát za sebou. Podľa jogínskej tradície sa Pozdrav Slnku opakuje 108 krát. Práve 108 Pozdravov Slnku sa praktizuje v období zásadných zmien a prevratov. Z hľadiska prírodných cyklov ide o deň jarnej či jesennej rovnodennosti alebo o letný a zimný slnovrat.

A prečo práve 108? Číslo 108 je magické číslo, ktoré je opradené mysticizmom. Vo východných kultúrach je číslo 108 považované za posvätné. A nie len tam, ale aj v kresťanstve.

 • V buddhizme sa uctieva 108 bohov a dodržuje 108 sľubov.
 • Japa mala (náhrdelník používajúci sa pri spievaní mantier) má 108 guličiek. Rovnako ako jogíni opakujú 108x svoje telesné cvičenia, aby rozprúdili energiu v tele, opakujú buddhisti 108x svoje mantry, aby energia slov rezonovala celým organizmom a získala na sile. 108 korálok nesie aj kresťanský ruženec.
 • Buddhistické chrámy majú 108 schodov. Nový rok sa u japonských buddhistov víta 108 údermi zvonu. Indické tradície majú 108 foriem tanca, v hinduizme taktiež existuje 108 mien bohov. Po celej Indii sa nachádza 108 posvätných miest.
 • Z védskeho obdobia sa zachovali tajné náuky pre najpokročilejších nasledovníkov tzv. Upanišády. Tých najznámejších je 108.
 • Máme 108 posvätných miest (bodov) na tele, tzv. marma body, ktoré prepájajú fyzickú, duchovnú a emočnú stránku každého človeka.
 • Existuje 108 energetických dráh (nádí) tvoriacich srdcovú čakru.
 • 108 je posvätným číslom aj pre Slovanov – na konci roka (ktorý nastáva v deň jesennej rovnodennosti) zvonec zazvoní 108 krát, aby tak ukončil starý rok a privítal nový. Každé cinknutie predstavuje jedno zo 108 pozemských pokušení, ktoré človek musí prekonať, aby dosiahol osvietenie. 
 • Vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom je 108 krát priemer Slnka, priemer Slnka je 108 krát priemerom Zeme, podľa starovekých textov sa vesmír skladá zo 108 elementov.
Carousel vitanie jari